کشت انتظاری و پاییزه حبوبات دیم

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان؛ عامری مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: با توسعه کشت‌های پاییزه و کشت انتظاری افزایش ۳۰ درصدی عملکرد حبوبات امکان پذیر است.

عامری با اشاره به مرسوم بودن کشت بهاره و سنتی حبوبات در استان زنجان افزود: عملکرد حبوبات از جمله عدس و نخود در کشت‌های بهاره و سنتی به دلیل کوتاه بودن دوره رشد پایین بوده و بارندگی‌های پاییزه نیز در این روش از دسترس خارج می‌شود.

وی عنوان کرد: در کشت پاییزه که عمدتا در اوایل مهر ماه تا اواسط آبان ماه انجام می‌گیرد انتخاب رقم مناسب بسیار حایز اهمیت است، و در این راستا استفاده از ارقام نخود «سارال» که از عملکرد مناسبی برخوردار بوده و به دما‌های زیر صفر تا ۱۸- درجه سانتی گراد نیز تحمل دارد به کشاورزان استان زنجان توصیه می‌شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان گفت:در کشت انتظاری یا خفته نیز که عمدتا از اواخر آبان ماه تا اواخر آذر ماه انجام می‌شود اطلاع از شرایط اب و هوایی بسیار حایز اهمیت است به طوری که باید از پایین آمدن دما اطمینان حاصل شود،و مطمئن شد که احتمال جوانه زدن گیاه وجود ندارد.

عامری بیان داشت: در کشت انتظاری حبوبات با مساعد شدن شرایط آب و هوایی در اولین فرصت کشت انجام گرفته و بذر در داخل خاک قرار داده می‌شود به طوری که به محض آغاز بارش‌های اواخر زمستان و اوایل بهار، گیاه به تدریج جوانه زده و سر از خاک بیرون می‌آورد.

وی تصریح کرد: در کشت‌های بهاره در مناطق مختلف استان زنجان همه ساله معمولا در اوایل بهار به دلیل بارش‌های بهاره امکان وارد شدن به مزرعه وجود ندارد و این موضوع سبب می‌شود عمده بارندگی‌ها از دسترس خارج شود. در حالیکه استفاده حداکثری از بارندگی‌ها، حسن و مزیت بزرگی برای کشت انتظاری و پاییزه محسوب می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه نتایج تحقیقات و بررسی‌های انجام گرفته در مرکز تحقیقات در زمینه کشت انتظاری و پاییزه حبوبات در استان زنجان بسیار رضایت‌بخش بوده است، اضافه کرد: ارقام «عادل»، «آزکان» و «بیله سوار» و از ارقام نخود و عدس در کشت انتظاری به شمار می‌روند که استفاده از آن‌ها به کشاورزان استان توصیه می‌شود.

عامری با اشاره به استقبال خوب کشاورزان استان از کشت انتظاری و پاییزه حبوبات،گفت : امسال برای نخستین بار ۴۰۰ هکتار از اراضی استان به کشت انتظاری و پاییزه نخود و عدس دیم اختصاص پیدا کرده است.

وی در ادامه کشت مکانیزه حبوبات در استان زنجان را مورد تاکید قرار داد و در تشریح مزایای کشت مکانیزه گفت: بالاترین هزینه کشت و تولید حبوبات مربوط به برداشت آن است که با کشت مکانیزه، علاوه بر اینکه بذور به طور یکنواخت در داخل خاک قرار گرفته و با امکان برداشت مکانیزه آن هزینه‌ها کاهش می‌یابد، از طریق افرایش تولید در واحد سطح عملکرد مناسبی نیز حاصل خواهد شد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در پایان بر استفاده از دستگاه‌های خاکورزی حفاظتی یا بذرکار مستقیم در کشت حبوبات در مناطق مختلف استان تاکید کرد.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.