فروش عمده نخود ایرانی و خارجی

فروش عمده نخود ایرانی و خارجی همواره در بازار ایران انجام می گردد. جایگاه صادرات نخود ایرانی و واردات نخود خارجی در کشور ما به چه صورت است؟ نخود خارجی کدامین کشورها مورد مصرف بازار داخلی است؟ انواع نخود را به طور عمده با چه روش هایی می توان خرید نمود؟ تهیه نخود به چه صورتی مقرون به صرفه خواهد بود؟

انواع نخود ایرانی و خارجی موجود در بازار، مقدار صادرات و واردات نخود، و همچنین خرید و فروش آن موضوعی است که امروز در این مطلب به طور جامع به آن خواهیم پرداخت.

حبوبات از جمله محصولات کشاورزی است که سالانه تولید مطلوبی داخل ایران دارد. در میان تمامی حبوبات، نخود معمولا بیشترین تولید را در سال داراست. که قسمت اعظم کشت و برداشت آن در استان کرمانشاه و پس از آن لرستان انجام می پذیرد. برداشت نخود ایرانی درسایزهای مختلف موجب تامین نیاز مصرف کنندگان گردیده است.

صادرات و واردات نخود

نخود در ایران سالانه بیشتر از میزان مصرفی کشور تولید می شود. تولید بالا و همچنین کیفیت بالای نخود ذهن ها را به سمت مناسب بودن این محصول برای صادرات می برد. اما متاسفانه سالاته نه تنها شاهد کاهش صادرات نخود به بازارهای برون مرزی هستیم. بلکه افزایش واردات نخود خارجی به شدت موجب کاهش مصرف نخود ایرانی در بازار شده است.

یکی از اصلی ترین دلایلی که تجار را ترغیب به واردات نخود از کشور های دیگر می کند، بالا بودن قیمت نخود ایرانی است. هزینه های بالای کاشت، هزینه نگهداری و مهم تر از آن هزینه بالای برداشت باعث بالا بودن قیمت تمام شده نخود در ایران شده است. و به همین دلیل با توجه به تولید دو برابر نیاز کشور به نخود، باز هم شاهد واردات نخود از دیگر کشورها هستیم.

در نمودار زیر میزان برداشت کم نخود را نسبت به سطح زیر کشت مشاهده می کنیم. مکانیزه نبودن و برداشت سنتی و همچنین عدم استفاده از بذر اصلاح شده نخود از جمله عوامل کاهش برداشت نخود است. که موجب می گردد کشاورز بار خود را با قیمت بالاتری عرضه دارد.

بنابراین به دلیل قیمت مناسب تر نخودهای وارداتی نسبت به نخود ایرانی، و سیاست های غلط در مورد واردات محصولی که مشابه داخلی آن وجود دارد، و از طرفی هموار نکردن مسیر تجار برای صادرات نخود مازاد نیاز کشور، همه و همه دلیلی بر نابسامانی بازار نخود کشور است. عدم صادرات یک چنین محصول مرغوبی و واردات آن عواقب زیر را در پی خواهد خواهد داشت:

 1. وارد نشدن هیچ پولی به چرخه اقتصادی کشور با عدم صادرات
 2. خارج شدن سرمایه پولی از کشور با واردات نخود
 3. متضرر شدن کشاورزان ایرانی
 4. از بین رفتن نخود مازاد تولید شده

میزان مصرف نخود خارجی در بازار ایران

در پی عواملی که در بند قبل مطرح کردیم، واردات نخود از کشورهایی همچون روسیه، اتیوپی، کانادا، هند، آرژانتین، آمریکا و استرالیا به بازار ایران انجام می گردد. انواع نخود وارداتی در کیفیت، قیمت و اندازه با یکدیگر متفاوت هستند. همین عوامل موجب میزان استقبال متفاوت از نخود های نام برده در بازار شده است.

به فرض نخود روسیه به دلیل قیمت مناسب در بازار نخود ایران فروش خوبی دارد. نخود رسمی روس با سایز کوچک و متوسط، و همچنین نخود فرنگی روس (کراخ) با قیمت بسیار پایین (به دلیل یک رگه تلخی) گزینه مناسبی برای خریداران نخود ریز ارزان است. شاخص های استقبال دیگر نخودهای خارجی در زیر عنوان شده است:

 • نخود اتیوپی، نخودی دارای کیفیت، اندازه و قیمت متوسط
 • نخود کانادا، نخودی دارای کیفیت، اندازه و قیمت بالا
 • نخود هند، نخودی دارای کیفیت، اندازه و قیمت بالا
 • نخود آرژانتین، نخودی دارای کیفیت، اندازه و قیمت بالا
 • نخود آمریکا، نخودی دارای کیفیت، اندازه و قیمت بالا
 • نخود استرالیا، نخودی دارای کیفیت، اندازه و قیمت پایین
 • نخود ترکیه، نخودی دارای کیفیت، اندازه و قیمت متوسط

در نمودار زیر به میزان مصرف و خرید نخود خارجی توسط مصرف کننده در بازار داخلی اشاره کرده ایم.

فروش عمده نخود در بازار

نخود به طور عمده در تمامی شهرهای ایران پخش و توزیع می گردد. کشاورز یا همان تولید کننده انواع نخود ایرانی، و همچنین وارد کننده نخود خارجی به عنوان فروشنده دست اول نخود در بازار مطرح هستند. قاعدتا برای خریداران نخود امری مسلم است که خرید مستقیم و بدون واسطه موجب خریدارای نخود عمده با قیمت پایین خواهد شد. بنابراین هنگام خرید هر نوع نخودی، مراجعه به مراکز فروش عمده نخود که دست اول نیز هستند مناسب ترین گزینه است.

تولید، واردات و فروش عمده نخود ایرانی و وارداتی در تمامی طول سال و در تمامی شهرهای ایران یکی از فعالیت های بازرگانی حبوبات ماست.

عرضه سنتی و اینترنتی نخود

نخود تا چند سال گذشته همچون دیگر حبوبات و محصولات، تنها در بازارهای سنتی (یا به عبارتی حضوری) مورد خرید و فروش قرار می گرفت. اما در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و راه یافتن فضای گسترده اینترنت به شرکت های بازرگانی معتبر، خریداری اینترنتی در کمترین زمان و بدون محدودیت در مکان امکان پذیر گردیده است. بنابراین به روش اینترنتی علاوه بر دریافت لیست قیمت روز حبوبات عمده در بازار می توان خرید و فروش عمده نخود و دیگر حبوبات را نیز به همین طریق انجام داد.

فروش عمده نخود

جهت خرید و یا فروش عمده نخود با بازرگانی ما که خدمات زیر را ارایه می دهد، در ارتباط باشید:

 • فروش عمده انواع حبوبات
 • فروش خرد انواع حبوبات
 • صادرات حبوبات ابرانی
 • واردات حبوبات خارجی
 • مشاوره به فعالاین حوزه حبوبات
 • بازاریابی روی محصولات تولیدکنندگان و واردکنندگان
 • ارایه لیست قیمت روز حبوبات بازار
 • تشریح وضعیت بازار برای خریداران و فروشندگان حبوبات

فروش ویژه انواع حبوبات ایرانی و خارجی به صورت حضوری و اینترنتی همین امروز در بازرگانی ما

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.